Pôjdem na to chronologicky, aby ste vy, možní budúci "minierasmáci" nemali v tomto riadny maďarský guláš. O všetkom som sa dozvedel od spolužiačky, ktorá sa len tak náhodou u nás v triede spýtala či sa niekto neplánuje zúčastniť Mini-Erasmu. Zaujalo ma to, a tak som sa snažil dostať čo najviac možných informácií o projekte. Všetko som si na internete naštudoval a začal vypĺňať prihlášku. Nemal som nejakú gigantickú chuť sa do projektu dostať za každú cenu, a tak som nič veľké neočakával. Všetko sa však zmenilo, keď som obratom za niekoľko hodín dostal mail, že som prijatý.
Otvárací program na FiF UK BA:
Zalial ma pocit menšej radosti a mnohých očakávaní. Potom prišiel deň D a v jeden krásny pondelok som nastupoval do vlaku na smer Prešporok, teda Bratislava. Ešte ráno vystupujem na slávnej Hlavnej stanici a pešo sa vydávam k mojej Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Presne na dohodnutý čas prichádzam ku vchodu, kde stretávam môjho tútora (teda sprevádzača) a vstupujem dnu. Prvýkrát som sa prechádzal po univerzitnej pôde a cítil som sa, no, ako to povedať, hrdo. Chcel som nakuknúť do čarov politiky (ktorá ma baví), a preto som si vybral katedru politológie. Začal úvodný program, usadil som sa a pozorne počúval. Vôkol mňa rôzni budúci archeológovia, tlmočníci, žurnalisti i ďalší a ja iba taký skromný možný politológ (o tomto obore sa narozprávalo mnoho, preto som prišiel vyzistiť ako sa veci v skutočnosti majú). Prekvapilo ma, že hneď na otváracom programe sa rozoberala v drvivej väčšine oproti ostatným predmetom hlavne politológia. Po konci sme sa vybrali na úplne prvučičkú prednášku - medzinárodná politická ekonómia. Celkom som sa udivil, keď som zistil, že katedra politológie sídli na právnickej fakulte, čiže vo veľmi známej a symbolickej budove slovenského vysokého školstva. Aká česť prejsť jej bránami (teda vchodom).
Po prednáške s Ivetou Radičovou:
O medzinárodnej politickej ekonómii nám rozprával pán Zsolt Gál a preberali sme najmä migračnú krízu v Európe. Ešte ako 16-ročný druhák zo štátneho gymnázia som dokázal z hlavy dostať odpovede na značné množstvo položených otázok, za čo som bol so sebou veľmi spokojný a po ukončení trojhodinovej prednášky u mňa prevládali skvelé pocity aj z katedry. Večer sme sa všetci nahrnuli do auly Ekonomickej univerzity v Bratislave, kde nám prišla poprednášať pani Iveta Radičová. Opäť politika, zaujímavá politika. Na druhý deň, v utorok, som do nášho hlavného mesta opäť dorazil vlakom a pomaly som dokráčal na ďalšiu prednášku, tentokrát o komparatívnej politológii. Na nej som bol niekoľkokrát vyzvaný pánom Dolným (prednášajúci), aby som porozprával niečo k preberanej téme. Opäť som vedel na všetko odpovedať a znova som bol v eufórii. Aké maličkosti a aká radosť. Po skončení sme sa vybrali na obed, teda pizzu, s vedúcim katedry politológie - Erikom Lášticom. Toto chválim zo všetkého najviac, pretože nie všetci minierasmáci mali podobnú príležitosť a pre mňa ide o mimoriadne podarené 4 hodiny strávené v jeho kancelárii. Neskutočne príjemný, zaujímavý, priateľky, rozhľadený a rozumný človek! Dozvedeli sme sa značné kvantum informácií o štúdiu, perspektíve, požiadavkách na štúdium, o budúcnosti po absolvovaní, o živote, o možnostiach, jednoducho o všetkom. K rozhovoru sa pridal aj pán Bátora, za ktorého pútavý prednes tiež ďakujem. Na konci sme si vymenili kontakty a s veľkým poďakovaním odišli.
Ukončenie s pánom Sulíkom:
Uff, musím to už skrátiť, nie? Na posledný (tretí) deň sme naklusali na prednášku o politickom myslení starovekej Číny a Indie s pánom Geistom. Na záver dňa sme sa zišli na STU-čke, kde bolo vyhodnotenie programu. Opäť sa ku nám pridala významná osobnosť - Richard Sulík. A zasa politika. Po zaujímavej a plodnej debate sa všetko slávnostne ukončilo, poďakovalo účastníkom a organizátorom a všetci sa začali rozchádzať. Pri odchode sa mi podarilo ešte prehovoriť pár slovíčok s pánom Sulíkom a podať si s ním ruku - znova maximálna spokojnosť.
Mini-Erasmus odporúčam každému ambicióznemu študentovi. Nezáleží na vašom prospechu či super známkach, treba mať chuť, ambície a premyslené, čo chcete v živote robiť, resp. akú VŠ chcete navštíviť. Toto je jedinečná príležitosť na to, ako to docieliť. Ak by ste sa chceli pýtať čokoľvek o mojich zisteniach o politológii či iné veci, píšte mi mail alebo rovno na Facebook - Tomáš Blahuta. Ďakujem, že ste príspevok prečítali do konca a prajem vám také šťastie, aké som mal ja. A samozrejme, ďakujem za ochotu a trpezlivosť Rišo!
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára